Metin2 to przedstawiciel gatunku darmowych gier MMORPG.
Grę osadzono w dosyć typowych dla wschodnich gier RPG realiach fantasy, zręcznie łączących orientalny mistycyzm z fantastycznym światem przedstawionym, pełnym magii i demonów.

Do wyboru mamy w sumie cztery główne klasy postaci. Warrior to silny i twardy wojownik, mogący specjalizować się w ofensywie lub defensywie.
Assassin jest śmiertelnie szybkim i sprawnym zabójcą, walczącym w zwarciu lub na dystans. Sura posiada umiejętności związane ze swą diabelską dłonią, którą może wykorzystywać zarówno do usprawnienia ataków w walce wręcz, jak i zwiększenia potencjału mocy magicznej. Wreszcie, Mage jest klasycznym czarodziejem, dysponującym szeroką paletą zaklęć wspierających i niszczących.

Rozgrywka polega przede wszystkim na wybijaniu wałęsających się po lokalnym obszarze watah zwierząt i hord potworów. Cechą charakterystyczną Metin2 jest bardzo gęste rozmieszczenie mobów, co związane jest ze sposobem walki. Normalne ataki każdej postaci łączą się bowiem w wielociosowe kombinacje, dzięki którym możemy zadawać obrażenia wielu przeciwnikom jednocześnie. Pozwala to na
znacznie szybszą eliminację stworków i pozytywnie wpływa na dynamikę rozgrywki oraz szybkość rozwoju postaci.

Gracz rozwija swoją postać w miarę postępów w rozgrywce. Awansowanie na kolejne poziomy doświadczenia odbywa się dzięki zdobywaniu punktów doświadczenia. Postać dostaje je za wykonywanie zadań i walkę z potworami. Atakowanie ich odbywa się w tzw. trybie „area of effect” – postać zadaje obrażenia kilku grupom wrogów jednocześnie, co zbliżone jest do rozgrywki typu hack and slash[10]. Dostępny jest też tryb PvP, który umożliwia przeprowadzenie pojedynków z innymi graczami.