Akcja gry toczy się w świecie wykreowanym przez samych
graczy – tworzą swoje postacie, budynki itd. Producenci
udostępnili do dyspozycji program Roblox Studio,
który umożliwia tworzenie własnych scenariuszy gry oraz wykorzystania skryptów Lua.

Uczestnicy gry samodzielnie kształtują rozgrywkę poprzez
tworzenie przedmiotów, miejsc akcji itp. Możliwe jest
udostępnianie własnych map zbudowanych z klocków przypominających klocki Lego.Dzięki temu, że gra Roblox tworzona jest przez użytkowników, jej tematyka jest ograniczona jedynie ludzką wyobraźnią. I tak, w grze możemy między innymi: wcielić się w pracownika pizzerii, próbować uciec z więzienia, walczyć z zombie lub zarządzać parkiem rozrywki.

W grze Roblox można korzystać z rozgrywek stworzonych przez innych deweloperów lub spróbować swoich sił w tworzeniu własnego świata rozgrywki. Narzędziem służącym do tworzenia gry jest platforma Roblox Studio. To tam każdy może wykreować używane w grze przedmioty, postacie, zasady i cele rozgrywki. Do tworzenia prostych przedmiotów i światów potrzebne są podstawowe umiejętności programowania, których można nauczyć się w czasie tworzenia. Z czasem, gdy stopniowo będziemy opanowywać język programowania używany w Roblox, będziemy mogli tworzyć coraz bardziej zaawansowane elementy gry, wykorzystujące złożone skrypty i funkcje. Obecnie w Roblox stworzonych jest ponad 10 milionów światów.

Producent gry poinformował, że w 2017 r. najlepiej zarabiający użytkownik osiągnął zysk w wysokości 3 milionów dolarów. Dwaj kolejni zarobili po 2 miliony dolarów. Twórcy najbardziej popularnych światów mają między 15 a 19 lat. W grze obowiązuje wirtualna waluta Robux wymienialna na realne dolary. Ale jak można zarabiać prawdziwe pieniądze w wirtualnej grze? Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest wykreowanie podczas tworzenia świata rozgrywki, limitowanych przedmiotów, które będą sprzedawane za Robuxy. Może to być cokolwiek: element zbroi, czapki, koszulki lub sprężyna pozwalająca wyżej skakać. Kiedy wszystkie egzemplarze płatnego przedmiotu zostaną sprzedane użytkownikom, wchodzą one do obrotu wtórnego. Gracze mogą handlować nimi między sobą licząc, że te zakupione przez nich zyskają na wartości i będą mogły być sprzedane z zyskiem. Działa to więc całkiem jak giełda! Najwięcej zarobić można sprzedając limitowane, samodzielnie stworzone obiekty.