Przemierzaj świat tak wielki, że przebycie go zajmuje najszybszym jeźdźcom całe dni. Morderczy Germanie, twardzi Rzymianie i pomysłowi Galowie będą po Twojej stronie – lub na Twej drodze.
System handlowy w całości zarządzany przez graczy pozwala osobie z odpowiednimi umiejętnościami zarobić fortunę. Postaraj się zdobyć każdy unikatowy artefakt – lub wybuduj Cud Świata najszybciej
w historii. W Travianie: Legends możesz być, kim tylko chcesz.

Poczuj brzmienie bębnów, gdy szarżujesz na bramę fortecy przeciwników.
Wyśmiej żałosną obronę prosto w ich przerażone twarze. Zabrzmiał róg – niepotrzebny trud.
Zanim ich przyjaciele okulbaczą konie, wywieziesz łupy daleko stąd.
Jednak same grabieże nie wystarczą. Twoja armia urośnie i zapragniesz więcej i więcej.
Poczuj wolność. Wolność do podboju każdego zakątka tego świata, aż wszyscy pochylą przed Tobą czoła.

Wszyscy wielcy ludzie zaczynali tak samo: od zrobienia pierwszego kroku.
Od tego momentu wszystko jest w Twoich rękach. Poszerzaj granice,
aż ta pierwsza osada w cieniu drzewa stanie się centrum potężnego imperium,
nad którym słońce nigdy nie zachodzi. Przemierzaj świat i odkrywaj pełne bogactw oazy.
A na koniec ostatecznie wyeliminuj tych, którzy staną Ci na drodze.
Owoce Twoje pracy poznasz w każdym budynku, każdym żołnierzu i każdym kroku,
który doprowadzi do rozkwitu Twojej cywilizacji.

W grze istnieją 4 rodzaje surowców: drewnoglinażelazo i zboże. Produkowane są w (kolejno) lasach, kopalniach gliny, kopalniach żelaza i na polach. Rozbudowując te obiekty, zwiększa się wydobycie odpowiedniego surowca, ale również zwiększa się populacja osady. Każda jednostka i budynek (w przenośni) potrzebują żywności, która automatycznie jest odliczana od produkcji zboża. Gdy zapotrzebowanie na zboże jest wyższe niż produkcja, a nie ma zboża w spichlerzu, umiera taka liczba jednostek, aby w spichlerzu nie było ujemnej ilości zboża.W przypadku, gdy pole osiąga poziom piąty, możliwe staje się wybudowanie młyna, który zwiększa produkcję zboża o 5% na poziom (maksymalnie 5 poziomów – 25%). Gdy dowolny obiekt produkujący surowce osiąga poziom 10, a główny budynek ma poziom 5, możliwe jest wybudowanie kolejnego budynku, który podwyższa produkcję (drewno – tartak, glina – cegielnia, żelazo – huta stali, zboże – piekarnia (wymaga 5 poziomu młyna)), który tak samo jak młyn może mieć maksymalnie 5 poziomów (podwyższa produkcję o 25%). W stolicy maksymalny poziom pól jest teoretycznie nieograniczony, w praktyce jednak pola można podnieść tylko do maksymalnie poziomu 21, a to tylko i wyłącznie w przypadku posiadania specjalnych artefaktów (Plany Dużego Magazyny/Spichlerza).